Participants group A

Order list by:

Total number of participants: 122

Nat Name Sex Rat Club Lim
1 GM Benjamin Bok M 2635 Het Zwarte Schaap
2 GM Loek van Wely M 2622 Kennemer Combinatie
3 GM Jorden van Foreest M 2598 Kennemer Combinatie
4 GM Alexander Donchenko M 2593 SF Deizisau
5 GM Mikhail Gurevich M 2571 Wirtzfeld
6 GM Sipke Ernst M 2533 Groninger Combinatie
7 GM Lucas van Foreest M 2528 JSV SISSA
8 GM Daniel Sadzikowski M 2522
9 GM Grzegorz Nasuta M 2517
10 IM Miguoel Admiraal M 2505 Chesscool
11 GM Martijn Dambacher M 2500 Blerick
12 IM Thomas Beerdsen M 2483 MuConsult Apeldoorn
13 IM Casper Schoppen M 2464 LSG
14 GM Mher hovhannisyan M 2461 Crelel
15 FM Raymond Song M 2450
16 WGM Olga Girya F 2449 SC Bad Königshofen 1957
17 IM Koen Leenhouts M 2443 HWP Sas van Gent
18 IM Max Warmerdam M 2440 Tegelen
19 IM Thibaut Vandenbussche M 2435 Charlois Europoort
20 IM Charles Monroy M 2432 Rennes Paul Bert
21 IM Stefan Beukema M 2408 Stukkenjagers
22 FM Marcel Harff M 2399 Blerick
23 FM Mark Haast M 2392 SG KiNG
24 IM Christian Braun M 2387 Voerendaal
25 IM Lars Stark M 2362 Voerendaal
26 FM Noah Fecker M 2346 SK St.Gallen
27 FM Eelke de Boer M 2338 Groninger Combinatie
28 IM Herman Grooten M 2334 De Stukkenjagers
29 FM Georgi Tomov M 2328 Europchess
30 FM Felix Klein M 2328 Aachener Schachverein
31 Konstantinos Anagnostopoulos M 2325
32 FM Daniel Fischer M 2322 SC Dreiländereck
33 FM Vincent Blom M 2292 Sv Voorschoten
34 FM Pascal Barzen M 2292 SG Trier
35 FM Ruud van Meegen M 2291 Voerendaal
36 FM Iwo Godzwon M 2285 Hetman Katowice
37 FM Ivan Mezentsev M 2281
38 Jonas Hilwerda M 2276 SG Staunton
39 FM Luuk Baselmans M 2275 De Stukkenjagers
40 IM Masha Klinova F 2272 Wirtzfeld
41 FM Frederic Decoster M 2271 Oostkamp
42 Joshua Eckardt M 2258 KS Iserlohn
43 Rudi Hoerstmann M 2254 HSK Lister Turm
44 FM Harold van Dijk M 2252 sv Krimpen aan den IJssel
45 Luca Suvorov M 2250 Sg Porz
46 Stefan Schiffer M 2250 Brühler SK 1920 e. V.
47 FM Martin Hoerstmann M 2247 HSK Lister Turm
48 FM Sybolt Strating M 2244 Zukertort
49 Henk-jan Visser M 2242 Caissa-Eenhoorn
50 Oskar Bjarnason M 2241 Gambit Bonnevoie
51 CM Remco Sprangers M 2230 S.V. Waalwijk
52 FM Joris Kokje M 2228 Paul Keres
53 Jan Balje M 2222 Groninger Combinatie
54 FM Jozef Simenon M 2221 D.J.C.
55 Mathias Philipsen M 2220 Geel
56 Max Meessen M 2217 SK Union Oldenburg
57 Martin Villwock M 2211 SF Essen-Katernberg
58 FM Siem Van Dael M 2207 Venlo
59 Klaus Rybarczyk M 2206 SG Niederkassel
60 Onno Elgersma M 2202 Zukertort Amstelveen
61 Dirk Norbert Jansen M 2200 Svg. 1920 Plettenberg
62 Tim Kett M 2197 West Is Best
63 FM Fatih Baltic M 2195 DJK Aufwärts St. Josef Aachen 1920
64 FM Stefan Tabak M 2190 Leiderdorp
65 WIM Varshini Velavan F 2189
66 Bram Klapwijk M 2188 SV Eindhoven
67 Philipp Schmitz M 2187 KS Iserlohn
68 Dawid Pieper M 2187 Svg. 1920 Plettenberg e.V.
69 FM Rene Tiggelman M 2184 SKS
70 CM Rembrandt Bruil M 2178 BSV Bennekom
71 Marius Gramb M 2176 Blerick
72 Felix Werthebach M 2175 SG Bochum 1931
73 Frank dr. Hoffmeister M 2175 Europchess
74 FM Thomas Huesmann M 2168 Rochade Eupen-Kelmis
75 Wilfried Harff M 2167 Blerick
76 FM Tom de Jong M 2167 Oud Zuylen Utrecht
77 Johann Engel M 2165 Brühler SK
78 FM Tom Wiley M 2161 Europchess
79 Bart-Piet Mulder M 2160 de Wijker Toren
80 Ward Van Eetvelde M 2157 L.S.V.-Chesspirant
81 Henrik Bolding Pedersen M 2155 Furesø
82 WIM Hanne Goossens F 2155 Geel
83 Taylan Guelsen M 2153 Schachgemeinschaft Niederkassel e. V.
84 Robin Bentel M 2148 Herforder Schachverein Königsspringer v.
85 Henk van der Velde M 2148 Charlois Europoort
86 FM Adrian Clemens M 2146 SV Groninger Combinatie
87 Mick van Randtwijk M 2146 ASV
88 Pieter Verhoef M 2145 ASV
89 Alef Boer M 2139 Groninger combinatie
90 Arjan van Lith M 2138 W.S.G.
91 Martin Wecker M 2137 Godesberger SK
92 Tom Bus M 2133 Voerendaal
93 Bert van der Marel M 2130 Philidor Leiden
94 Kastriot Memeti M 2130 Echiquier Mosan
95 Meinolf Kemper M 2128 SK Delbrück
96 Niklas Van Der Valk M 2126 SG Trier
97 Mark Vermeer M 2124 Capelse SV
98 Idris Asadzade M 2123 Königsspringer 1919 Leverkusen
99 Eduard Coenen M 2122 t Pionneke
100 Thijs Roorda M 2118 Philidor Leiden
101 Cees Koopmans M 2118
102 Khoi Pham M 2116 VAS
103 Norbert Eßer M 2116 Schachgemeinschaft 1955 Hochneukirch
104 Alex Moreto Quintana M 2114
105 Stephan Bröhl M 2114 SG Niederkassel
106 Joris Verhelst M 2112 LSV-Chesspirant VZW
107 Andre Gjestemoen-vonhirsch M 2109 Stavanger
108 Frans Helmond M 2108 De Juiste -Z-
109 Sarvadh Sathiaram M 2103 Chennai
110 Tino Kornitzky M 2100 FC Bayern München
111 Machteld van Foreest F 2095 Groninger Combinatie
112 FM Jan Roebers M 2093 VAS
113 Martijn Otten M 2091 SV Leiderdorp
114 Tom Van De Perre M 2089 Opwijk
115 Peter Kalisvaart M 2087 S. Landau
116 Borna Mohammadi Nia M 2080 DJK Aufwaerts Aachen
117 WFM Paula-alexandra Gitu F 2072 Europchess
118 Erwin Kalle M 2062 BSV
119 Randy Van Houtte M 2062 Wetteren
120 Marcel Schroer M 2057 Woerden
121 Hans Hoornstra M 2054 Maastricht
122 Volker Bub M 2049 SC Tornado 86 Hochneukirch


Limburgse
Schaakbond